გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ევროპის ქვეყნების ზოგადი დახასიათება
|
სწავლების საფეხური
|
საშუალო მე-10 კლასი
|
მოსწავლის პროფილი
|
6 მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა.აქტუალობა
|
მოსწავლემ შეძლოს,შეადაროს ქვეყნები,სხვადასხვა მახასიატებლის მიხედვითდა
იმსჯელოს,მსგავსება განსხვავების მიზეზებზე.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
გეო,X მოსწავლეს შეუძლია,შეადაროს ერთმანეთსქვეყნები,სხვადასხვა
მახასიათებლის მიხედვით და იმსჯელოს მსგავსება-განსხვავების მიზეზებზე. შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე რუკისა დასხვა თვალსაჩინოების
დახმარებით იკვლევს ქვეყნის ბუნებრივ პირობებს,მოჰყავს ანალოგიები სხვა ქეყნიდან.
|
|
·
აანალიზებს მოსახლეობის სტატისტიკურ მონაცემებს ,მსჯელობსმოსახლეობის
სიმჭიდროვის,განსახლების ტავისებურებების შესახებ.ადარებს სხვა ქვეყნების ანალოგიურ
მონაცემებს და შედეგებს.
|
|
.იკვლევს შესასწავლი ქვეყნის ტრადიციების, წარმოშობის,გეოგრაფიულ და
ისტორიულ კულტურულ თავისებურებებს.
|
|
.ეკონომიკურისაქმიანობის, დარგობრივი სტრუქტურების საფუძველზე აჯგუფებს
ქვეყნებს, განვიტარების დონის მიხედვით
|
წინასწარი ცოდნა
|
ევროპის ქვეყნების ფიზიკურ გეოგრაფიული და ეკონომიკურ გეოგრაფიული მდებარეობა,მსოფლიოს
პოლიტიკურ რუკაზე.ქვეყნების ტიპოლოგია, ფარტობის,მოსახლეობის რაოდენობის,მმართველობის
ფორმის,ტერიტორიულ -ადმინისტრაციული, განვითარების დონის მიხედვით.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
პრეზენტაცია
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური
რესურსები
|
სახელმძღვანელო,ისტ-ი, ინტერნეტი,მსოფლიოს პოლიტიკური რუკა,ფიზიკური
რუკა.
|
გაკვეთილის მსვლელობა;
|
|
1ეტაპი: გონებრივი იერიში, 5წთ.
|.დაახასიათეთ ,ევროპის ფიზიკურ გეოგრაფიული
მდებარეობა.
||.დაახასიათეთ ქვეყნების ეკონომიკური
დონე
2 ეტაპი: პრეზენტაცია 30 წთ.
| ჯგუფი- საფრანგეთის ფიზიკურ გეოგრაფიული და ეკონომიკური დახასიათება.
|| ჯგუფი: ესპანეთის ფიზიკურ გეოგრაფიული დახასიათება.
ჯგუფებმა წარმოადგინეს თითეულიქვეყნების გეოგრაფიული მდებარეობა, ბუნებრივი
პირობები და რესურსები, მოსახლეობა სახელმწიფო წყობა,
თითოეულმა ჯგუფმა გააკეთა პრეზენტაცია, ისტ-ის გამოყენებით
|
შეფასება
|
ჯამდება ჩატარებული აქტივობები და ხდება შეფასება.
|
Tuesday, June 28, 2016
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment