პროექტის სახელწოდება რაჭული სამზარეულო
პროექტის მთავარი იდეა გაეწიოს პოპულარიზაცია რაჭულ სამზარეულოს
პროექტის აქტუალობა გავხადოთ რაჭული სამზარეულო საინტერესო ვიზიტორებისთვის
პროექტის მიზანი მოსწავლე ისწავლის კვლევას, გუნდურ მუშაობას
მონაწილეთა ასაკი 15, 16 ,17 წელი
ვადები ერთი თვე
მოსალოდნელი შედეგები მოხდება მოსწავლეების მიერ სხვა კუთხეების გაცნობა და სამზარეულოების შეჯერება, მოსწავლეები შეიძენენ კულტურულ, გეოგრაფიულ და ტრადიციულ ცოდნას.
რესურსები სახელმძღვანელო, რუკა, დიაგრამა
მსვლელობა შეისწავლიან და გამოიკვლევენ სხვადასხვა კუთხის სამზარეულოებს, ცატარდება კუთხეების მონახულება, მოხდება სხვა სკოლების დამეგობრება.
კავშირი სხვა საგნებთან ისტორია, გეოგრაფია, ბიოლოგია
პროექტის ხელმძღვანელი ხათუნა მეტონიძე
ხელმძღვანელის ელ- ფოსტა xmetonidze@gmail.com
Wednesday, June 29, 2016
Tuesday, June 28, 2016
გაკვეთილის შეფასების სქემა
ინდიკატორები
კრიტერიუმები
|
1-3
|
4-5
|
6 -7
|
8 -10
|
ევროპის ქვეყნების ერთმანეთთან შედარება, ბუნებრივი პირობების მიხედვით
|
უჭირს ევროპის ქვეყნების ერთმანეთთან შედარება დამოხაზვა
|
ცდილობს მოხაზოს და შეადაროს ევროპის ქვეყნები ერთმანეთს
|
მცირე ხარვეზებით ადარებს და ხაზავს ევროპის ქვეყნებს
|
კარგად ხაზავს და ადარებსევროპის ქვეყნებს ერთმანეთს
|
მოსახლეობის სტატისტიკური მონაცემების გაანალიზება
|
უჭირს ,სტატისტიკური მონაცემების გაანალიზება.
|
ცდილობს სტატისტიკური მონაცემების გაანალიზებას
|
მცირე ხარვეზებით აანალიზებს ქვეყნის სტატისტიკურ მონაცემებს
|
კარგად აანალიზებს სტატისტიკურ მონაცემებს
|
შესასწავლი ქვეყნების ტრადიციების კვლევა
|
უჭირს ,ქვეყნის ტრადიციების კვლევა
|
ცდილობს გამოიკვლიოს ქვეყნის ტრადიციები
|
მცირე ხარვეზებით ატარებს,ქვეყნის ტრადიციების კვლევას
|
კარგად ატარებს ევროპისქვეყნების ტრადიციების კვლევას.
|
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ევროპის ქვეყნების ზოგადი დახასიათება
|
სწავლების საფეხური
|
საშუალო მე-10 კლასი
|
მოსწავლის პროფილი
|
6 მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა.აქტუალობა
|
მოსწავლემ შეძლოს,შეადაროს ქვეყნები,სხვადასხვა მახასიატებლის მიხედვითდა
იმსჯელოს,მსგავსება განსხვავების მიზეზებზე.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
გეო,X მოსწავლეს შეუძლია,შეადაროს ერთმანეთსქვეყნები,სხვადასხვა
მახასიათებლის მიხედვით და იმსჯელოს მსგავსება-განსხვავების მიზეზებზე. შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე რუკისა დასხვა თვალსაჩინოების
დახმარებით იკვლევს ქვეყნის ბუნებრივ პირობებს,მოჰყავს ანალოგიები სხვა ქეყნიდან.
|
|
·
აანალიზებს მოსახლეობის სტატისტიკურ მონაცემებს ,მსჯელობსმოსახლეობის
სიმჭიდროვის,განსახლების ტავისებურებების შესახებ.ადარებს სხვა ქვეყნების ანალოგიურ
მონაცემებს და შედეგებს.
|
|
.იკვლევს შესასწავლი ქვეყნის ტრადიციების, წარმოშობის,გეოგრაფიულ და
ისტორიულ კულტურულ თავისებურებებს.
|
|
.ეკონომიკურისაქმიანობის, დარგობრივი სტრუქტურების საფუძველზე აჯგუფებს
ქვეყნებს, განვიტარების დონის მიხედვით
|
წინასწარი ცოდნა
|
ევროპის ქვეყნების ფიზიკურ გეოგრაფიული და ეკონომიკურ გეოგრაფიული მდებარეობა,მსოფლიოს
პოლიტიკურ რუკაზე.ქვეყნების ტიპოლოგია, ფარტობის,მოსახლეობის რაოდენობის,მმართველობის
ფორმის,ტერიტორიულ -ადმინისტრაციული, განვითარების დონის მიხედვით.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
პრეზენტაცია
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური
რესურსები
|
სახელმძღვანელო,ისტ-ი, ინტერნეტი,მსოფლიოს პოლიტიკური რუკა,ფიზიკური
რუკა.
|
გაკვეთილის მსვლელობა;
|
|
1ეტაპი: გონებრივი იერიში, 5წთ.
|.დაახასიათეთ ,ევროპის ფიზიკურ გეოგრაფიული
მდებარეობა.
||.დაახასიათეთ ქვეყნების ეკონომიკური
დონე
2 ეტაპი: პრეზენტაცია 30 წთ.
| ჯგუფი- საფრანგეთის ფიზიკურ გეოგრაფიული და ეკონომიკური დახასიათება.
|| ჯგუფი: ესპანეთის ფიზიკურ გეოგრაფიული დახასიათება.
ჯგუფებმა წარმოადგინეს თითეულიქვეყნების გეოგრაფიული მდებარეობა, ბუნებრივი
პირობები და რესურსები, მოსახლეობა სახელმწიფო წყობა,
თითოეულმა ჯგუფმა გააკეთა პრეზენტაცია, ისტ-ის გამოყენებით
|
შეფასება
|
ჯამდება ჩატარებული აქტივობები და ხდება შეფასება.
|
Subscribe to:
Posts (Atom)